Uczniowie klasy II i IV biorący udział w warsztatach na temat autyzmu

„Rozumiemy, pomagamy, wspieramy
2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu”

2 kwietnia, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy o autyzmie oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłącznie towarzyszący kampanii.

W naszej szkole ze względu na przerwę wielkanocną obchodziliśmy ten dzień 4 kwietnia. W tym dniu dominował kolor niebieski. Barwa ta symbolizuję nadzieję osób ze spektrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie. Korytarze szkolne były udekorowane niebieskimi motylkami, balonami i kolorowankami wykonanymi przez dzieci z klas I-III. W całej szkole były gazetki informujące o autyzmie. W klasach 1-4 odbyły się warsztaty przeprowadzone przez pedagoga specjalnego Panią Bożenę Ledeman-Berdysiak na temat autyzmu i ćwiczenia dzięki, którym dzieci mogły doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Uczniowie oglądnęli film o autyzmie. Potem odbyła się dyskusja na temat pomocy osobom z autyzmem.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc.

Bożena Ledeman-Berdysiak
Hanna Milkiewicz

O autorze