Dzieci siedzące w klasie na podłodze

To mój sposób na dobry nastrój. Kiedy jest mi źle, czuję się samotna, robię kilka rzeczy.

  1. Wracam pamięcią do wspomnień, chwil, które spędzałam z Wami – tych dobrych i tych bardziej wymagających.
  2. Odwołuję się do pozytywnych myśli, które nie raz zachęcały mnie do pracy, a wywołane były wspomnieniem wspólnych inicjatyw.
  3. Wspominam wszystkie rodzaje aktywności w tym ruchu, którego nie szczędziliście mi każdego dnia w szkole.
  4. Jestem wdzięczna Wam Rodzice i Uczniowie za czas wspólnie spędzony w szkole.

Przekazuję Wam propozycję na wspólne spędzanie czasu w domu z rodziną. Program na szczęśliwe życie może się przydać w trudnych chwilach, które się zdarzą podczas wspólnego spędzania czasu podczas izolacji? Niech to będzie trening pozytywności, na który składa się klika pomysłów, etapów, które wykorzystują różne rodzaje aktywności i percepcji. Pokażę, skąd się bierze moc pozytywnego myślenia, jakie są jej źródła. Przekonam Was, że wiele nie trzeba! Wystarczy wrócić pamięcią do pięknych wspomnień – wspomnienia mają wielką moc, przyciągać tylko dobre myśli  – przywoływanie pozytywnych myśli czyni cuda, źródłem mocy może być ruch wywołany muzyką oraz wdzięczność dla innych – to mój program na szczęśliwe życie.

Jak dbać o dobry nastrój?  

Zapytaj dziecko, jak się dzisiaj czuje, proponując zmierzenie nastroju (miarą będzie tutaj kciuk). Kciuk skierowany do dołu oznacza, że jest w kiepskim nastroju, a z kolei wystawiony do góry (tzw. “okejka”) oznacza bardzo dobry. Można określić swój nastrój, ustawiając kciuk pod różnym kątem, tak aby poszerzyć skalę jego oceny. Gdy emocje po mierzeniu nastroju opadną, zaproś dziecko do krótkiej wizualizacji.

Dlaczego warto trenować pozytywne myślenie?

Film jest na temat wpływu pozytywnych emocji na odporność psychiczną i jakość życia. Dzieci dowiedzą się, czy możliwe jest trenowanie pozytywnego myślenia i dlaczego taki trening jest nie mniej ważny niż ruch i zdrowe odżywianie. Rodzicu zaproś dziecko do odbycia treningu i podsumuj rozmową film.


Film ze strony: uniwersytetdzieci.pl

Trening pozytywności Część 1: Przywoływanie dobrych myśli

Zaproponuj dziecku, aby opowiedziało o trzech miłych, pozytywnych rzeczach, które spotkały je w ostatnim czasie. Nie muszą to być spektakularne wydarzenia. Może to być np. miło spędzony czas, rozmowa lub spotkanie albo pomoc, którą się od kogoś otrzymało lub samemu udzieliło. Początkowo może być to trudne zadanie, dlatego ważne jest, by podać przykłady. Można się również odnieść do pozytywnych wydarzeń z życia rodziny, szkoły lub klasy itd.

Trening pozytywności Część 2: Źródła mocy

Przygotuj dziecku kartkę A3 oraz flamastry lub kredki. Zadaniem będzie stworzenie indywidualnej listy rzeczy, które są dla dziecka źródłem pozytywnych emocji. Powinny być to rzeczy związane ze zmysłami, czyli np. muzyka, jedzenie, zapach albo z przypominaniem sobie miłych chwil. Taka lista powinna znajdować się zawsze pod ręką, by w razie obniżonego nastroju móc po nią sięgnąć jak po lekarstwo.

Aby zachęcić dziecko do zaangażowania, możesz pokazać przykładową listę w formie plakatu z rysunkami, kolorami (np. swoją własną). Pracy może towarzyszyć radosna muzyka w tle. Na koniec ćwiczenia warto zaproponować dzieciom wspólne oglądanie list, aby wzajemnie mogli się zainspirować.

Przykłady:

Przypomnij sobie wakacje, które wspominasz najlepiej.

  • Gdzie wtedy byłeś/byłaś?
  • Co Cię otaczało?
  • Co widziałeś/aś wokół siebie?
  • Przypomnij sobie krajobrazy, kolory, architekturę, miejsca, które najmocniej zapadły Ci w pamięć.
  • Z kim spędzałeś/aś czas?
  • Kto towarzyszył Ci w odkrywaniu tego miejsca?
  • Jakie wspólne przygody mieliście?
  • Jak spędzaliście ten czas?
  • Jak wyglądały Wasze dni?
  • Co wtedy jedliście?
  • Jaka potrawa szczególnie zapadła Ci w pamięć?
  • Jaki miała smak?
  • Wróć w te miejsca myślami. Rozejrzyj się dookoła.
  • Co widzisz?
  • Co słyszysz?
  • Co czujesz?

Zadanie ruchowe

Trening pozytywności Część 3: Moc ruchu

Odtwórz muzykę i zaproś dziecko do ruchu w taki sposób, w jaki najbardziej lubi. Może być to układ choreograficzny, mogą być podskoki, ale też zwykłe kiwanie się lub machanie rękami. Krótki swobodny ruch znacząco poprawia nastrój.

Jeśli Twoje dziecko ma kłopot ze swobodnym ruchem lub wstydzi się tańczyć w Twojej obecności, zaproponuj, by zamknęło oczy lub przewiązało je sobie np. apaszką. Dzięki temu łatwiej będzie skupić się na przyjemności płynącej z ruchu.

Jeśli chcesz, możesz wybrać muzykę przed planowanym zajęciem, znasz muzyczne gusta swoich dzieci.

Proponowane utwory:

Trening pozytywności Część 4: Moc wdzięczności

Pozytywne emocje innych mocno wpływają na nas samych. Okazując innym wdzięczność, nie tylko poprawiamy im nastrój i sami lepiej się czujemy, ale także budujemy silne, pozytywne relacje, które są jednym z głównych źródeł szczęścia dla ludzi. Dlatego warto dbać o okazywanie wdzięczności. Zaproś dziecko oraz domowników do tego, by przykleili sobie na plecach kartki A4. Zadaniem będzie napisanie na tych kartkach jak największej liczbie osób w domu miłych słów i podziękowań za konkretne rzeczy.
Na koniec odczytajcie zapisane słowa i powiedzcie, co czujecie.

Ważne jest, żeby każda osoba miała chociaż kilka słów na swojej kartce. Zachęćcie dzieci do odpowiedzialności i odwagi. Odpowiedzialności za to, by każdy mógł doświadczyć mocy wdzięczności. Odwagi, aby wyjść poza znany schemat i w pierwszej kolejności napisać kilka słów osobom, z którym na co dzień mamy mniejszy kontakt.

Radosne zakończenie

Na koniec podsumujcie sposoby na ćwiczenie pozytywnego nastawienia do życia, które poznaliście. Poproście, by dzieci raz jeszcze zmierzyły swój nastrój za pomocą kciuka. Dajcie możliwość podzielenia się wrażeniami z zajęć.

Mój program na szczęśliwe życie

Wybierz z poznanych sposobów jeden, który wprowadzisz do swojego życia w najbliższych dniach. Jeśli będziesz wytrwały/a już po kilku dniach poczujesz jaką ma moc: pojawi się w tobie więcej radości, śmiechu, chęci do życia, a także lepiej będziesz sobie radzić z trudnymi sytuacjami. Aby efekty były długofalowe potrzebna jest konsekwencja. Stosuj wybrany sposób przez przynajmniej 21 dni, raz dziennie, aby stał się twoim nawykiem.

Karta pracy “Mój trening pozytywności”

Z zaprezentowanych ćwiczeń wybierz to, które najbardziej Ci się spodobało, najbardziej podniosło Ci nastrój:

Ćwiczenie:

  • Jakie emocje w Tobie wyzwoliło?
  • Kiedy i gdzie chciałbyś/chciałabyś je wykonywać?
  • Jak często?
  • Jakie efekty powinno Ci przynieść?
  • Z kim chciałbyś/chciałabyś się podzielić tym sposobem?

O autorze