W związku z sytuacją epidemiczną wywołaną przez COVID-19 wiele z Was czuje niepokój podyktowany zagrożeniem własnego zdrowia oraz obawia się o osoby najbliższe. Znam Was i wiem, że macie w sobie ogromną siłę i radość dzielenia się nią z innymi. Doświadczaliśmy tego nie raz. Wasz uśmiech, dobre słowo potrafiły zdziałać cuda. Ogromny problem stawał się kolejnym wyzwaniem, przed którym przyszło nam stanąć w drodze do osiągnięcia celu.
Zarówno Wy jak i wasze dzieci, z którymi na co dzień mam przyjemność obcować, to wrażliwi, pełni optymizmu i empatii ludzie. Zdarza się, że tam gdzie my widzimy problem, Wy widzicie drugiego człowieka, służycie pomocą, proponujecie przyjaźń.
Dzieci jednak przejawiają silniejsze reakcje na stresujące doświadczenia, niż osoby dorosłe, są bardziej narażone na negatywne skutki osamotnienia, nową sytuację, brak kontaktu z przyjaciółmi. My zrozumiemy, im trzeba wytłumaczyć. Wiem, że to robicie z sukcesem. Z obawy o stan zdrowia dzieci i młodzieży zwracam się do Państwa z prośbą o kontynuację udzielanego, w miarę możliwości, wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w kontakcie bezpośrednim, (bo takim dysponujecie), w zdalnym można poprosić wychowawcę, specjalistę, pedagoga.
Brak pomocy ze strony osób dorosłych w radzeniu sobie z napięciem przez dzieci i młodzież może zwiększyć ich podatność na zachowania ryzykowne: lęk, niekontrolowane reakcje, stres, poczucie dezorientacji chaosu. Te niepożądane reakcje mogą wykształcić nieprawidłowe i ryzykowne sposoby radzenia sobie z emocjami. Czuwanie nad stanem emocji naszych pociech i udzielanie im wsparcia jest naszym obowiązkiem – dorosłych: rodzica, wychowawcy i pedagoga.
Jeśli potrzebujecie naszej pomocy, nie bądźcie bierni! Pytajcie! Porozmawiajmy! Razem znajdziemy rozwiązanie! Tylko wspólny cel może nas zjednoczyć. Zapraszam do współpracy!
Wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji, ale nie jesteśmy pozostawieni sami sobie – jesteśmy razem. Starajmy się wspólnie sprostać nowym wyzwaniom, pomimo wielu trudności od nas niezależnych, trudności z radzeniem sobie ze swoimi obowiązkami w nowej sytuacji. Bierzmy udział w kształceniu online, mając świadomość, jak wielkie jest to wyzwanie dla wszystkich. I dla nas – nauczycieli, i dla Was Rodziców, a przede wszystkim dla samych dzieci.
Na pewno dzieci doceniają Wasz wysiłek i zaangażowanie w uatrakcyjnianiu czasu w izolacji, spokojne i stałe przystosowywanie się do nowych warunków w domu rodzinnym, umiejętności wychowawcze, pracę, którą sami musieliście sobie organizować we własnych domach. Wszyscy zdaliśmy nasz wspólny egzamin w tych nowych i trudnych warunkach. Pokazaliście, że można na Was polegać w każdej sytuacji! Składam Wam wielkie podziękowania!
Bądźmy razem i wspierajmy się, nie zapominając, że najważniejsza w tej chwili jest ochrona zdrowia. W razie potrzeby służę pomocą.