Zajęcia psychologa z klasą I

Siódmego czerwca 2021 r. rozpoczął się w naszej szkole program profilaktyczny pod tytułem „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”, który będzie realizowany po 1 godz. tygodniowo, w każdą środę w klasie IV i będzie trwał do końca roku kalendarzowego.

Opis programu

Szkolny psycholog

Każdy wartościowy program edukacyjny uczy dzieci czegoś więcej niż tylko liczenia i czytania. Dobry program dotyka umysłu i serca. Budowanie poczucia własnej wartości dziecka oraz jego wiary we własne możliwości stanowić będą najważniejsze cele programu, o których wspólnie powinniśmy pamiętać.

Chcę, aby każde dziecko znalazło przyjaciół i potrafiło w zgodzie bawić się i współpracować z innymi, aby radziło sobie w trudnej sytuacji, optymistycznie podchodziło do zadań, które stawia przed nim życie, by było wytrwałe i kreatywne. Właśnie z tego powodu będę realizować program promocji zdrowia pt. „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”.

Kiedy się skaleczymy lub zranimy, sięgamy do apteczki pierwszej pomocy po plaster lub bandaż. W naszym programie każde dziecko będzie tworzyło swoją własną apteczkę pierwszej pomocy emocjonalnej, potrzebną wtedy, kiedy trzeba poradzić sobie z trudnymi emocjami, odzyskać dobry humor i nadzieję. Każde dziecko na zajęciach wykona własną apteczkę i samodzielnie ją ozdobi.

W trakcie realizacji programu będziemy uzupełniać apteczki, zajmując się następującymi tematami, ważnymi dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania.

  1. Moje skarby – jak leczyć rany duszy?
  2. Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
  3. Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń!
  4. Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
  5. Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
  6. Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
  7. Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
  8. Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych!
  9. Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
  10. Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Szanowni Państwo, w czasie realizacji programu APTECZKA będę proponować zabawy i ćwiczenia, które Rodzice mogą wykonywać razem z dzieckiem w domu dla wzmocnienia kształtowanych umiejętności.
Bardzo liczę na współpracę z Państwem. Chętnie wysłucham wszelkich sugestii i refleksji.

Z wyrazami szacunku
Lilianna Szymańska


O mnie!

Jestem psychologiem i trenerem umiejętności społecznych. W 2011 roku ukończyłam studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Swoje doświadczenie zdobywałam, odbywając staże na oddziale psychiatrycznym oraz w interwencji kryzysowej. Zawodowo pracuję w żłobku, przedszkolu oraz w trzech szkołach podstawowych. W swojej pracy zajmuję się rozpoznawaniem przyczyn trudności dzieci i młodzieży oraz ustalam plan pomocy. Wykorzystuję techniki poznawczo – behawioralne, które są przyjazne i interesujące dla dzieci i młodzieży, dzięki czemu chętnie angażują się w swoją zmianę.

Posiadam uprawnienia do prowadzenia programów zdrowia psychicznego i profilaktyki uniwersalnej „Przyjaciele Zippiego” oraz „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Biorę udział w licznych kursach i szkoleniach.

Interesuję się Pozytywną Dyscypliną, uwielbiam prace ogrodowe, a prywatnie jestem mamą Adasia i Wojtusia.

mgr Lilianna Szymańska

O autorze